BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2023 rok

Pytanie
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym i w programie Buchalter mam założony katalog na swoją indywidualną firmę. Od lutego 2023 roku planuję rozpocząć również prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej ze swoim bratem. Mój udział będzie wynosił 70%, a jego 30%? Czy dla spółki powinienem założyć odrębny katalog w programie Buchalter i prowadzić odrębną kpir? Jak odnotować siebie i brata jako wspólników? Jakich ustawień powinienem dokonać w programie, aby dla celów obliczenia zaliczki na podatek PIT-L zostały u mnie zsumowane przychody i koszty z działalności indywidualnej i udziału w spółce cywilnej?
Odpowiedz
W przypadku gdy zakłada Pan dodatkową działalność należy założyć dodatkowy katalog w programie. W przypadku spółki na poziomie PODATKI – WSPÓLNIK należy dopisać obu wspólników. Udział dopisuje się podczas obliczania zaliczki na PIT-L. Program sam nie połączy przychodów z obu działalności, na potrzeby podatku dochodowego i ZUS, musi Pan określić, którą działalność potraktuje Pan jako główną i podczas obliczania podatku należy dopisać przychody i koszty z drugiej. W katalogu, który będzie jako główny, po połączeniu przychodów będzie również naliczona poprawna składka zdrowotna.
 
Pytanie
mamy problem z tworzeniem list płac na 10 stycznia 2023. podatek jaki jest liczony w liście płac to 17 % a powinno byc 12 % po ręcznej zmianie nic sie nie zmienia proszę o pomoc
Odpowiedz
Nowe parametry płacowe na 2023 zostały dołączone do wersji 203.00, jeśli została ona zainstalowana, proszę sprawdzić w opcjach głównych programu pole " katalog kartotek wspólnych" jeśli z takiego Państwo korzystają plik odpowiedzialny za parametry należy do niego przekopiować, jest to plik b5papl23.dbf oraz usunąć taki sam z rozszerzeniem .mdx.
 
Pytanie
mamy firmę, w której wynagrodzenia płatne są na 10. następnego miesiąca. Pracownica w grudniu miała L4, które chciałam wykazać w liście styczniowej (dotyczącej 12/2022, płatnej w 01/2023), jednak program pokazuje mi błąd, że podaję "rok różny od rozrachunkowego" przy pisywaniu nieobecności. Nie mogę tej nieobecności rozliczyć w poprzednim miesiącu, bo, analogicznie, lista grudniowa dotyczyła wynagrodzenia wypracowanego za 11/2022.
Odpowiedz
Nieobecność pracownika należy wpisać w roku 2022, podczas dopisywania listy płac w styczniu 2023 przy pobieraniu nieobecności program zadaje pytanie, “czy dodać składniki wynikająca z nieobecności za grudzień” odpowiadamy Tak, wówczas program doda nieobecność dopisana w grudniu 2022 roku.
 
Pytanie
w jaki sposób mogę wygenerować z programu jpk-vat za cały rok 2022 w wersji xml , aby przekazać klientowi
Odpowiedz
Nie ma możliwości wygenerowania jednego pliku JPK_VAT za cały rok, plik generuje się miesięcznie
 
Pytanie
Bardzo proszę o pomoc w sprawie zaczytywania faktur z programów moich klientów w formacie xml. Czy jest taka możliwość? Jeżeli tak to jaka ma być struktura pliku? Ja próbowałem zaimportować z JPK_FA ale mi się nie udało.
Odpowiedz
Do programu można zaimportować dokumenty sprzedaży z pliku JPK_FA w formacie xml. Import odbywa się na poziomie SPRZEDAŻ – MENU – JPK_FA imp. W oknie importu należy podać ścieżkę dostępu do katalogu, w którym plik się znajduje, ścieżkę do importu na stałe można wpisać w opcjach ewidencji na str. 6
 
Pytanie
Proszę o pomoc w temacie uzyskania dostępu do deklaracji VAT7 z roku 2010 w programie GRAFTSOFT BUCHALTER. W edeklaracjach mamy dostęp do 2014r. Czy jest jakieś archiwum?
Odpowiedz
Stare dane są uruchamiane inną strukturą baz danych, proszę uruchomić program plikiem bw4.exe, w tej wersji będą widoczne dane od 2007 roku.
 
Pytanie
Chciałam uzyskać informację na temat przeniesienia kartoteki środków trwałych - amortyzacji z roku 2022 na rok 2023 Pomyłkowo przy serwisie na pytanie czy przenieść kartotekę środków trwałych daliśmy NIE W związku z powyższym kartoteka środków trwałych w 2023 jest pusta- dane nie zostały przeniesione z 2022 roku. Czy istnieje jakaś możliwość przywrócenia tego/ przeniesienia, żeby nie przepisywać środków trwałych odręcznie w 2023r.
Odpowiedz
Proszę z podkatalogu firmy, w której dane się nie przeniosły usunąć dwa pliki b5amor23.dbf b5amor23.mdx Następnie uruchomić serwis, program ponownie zapyta o przeniesienie danych.
 
Pytanie
prosiłbym bardzo, aby wprowadzić zmianę przy wprowadzaniu faktury korygującej przy ewidencji zakupów. Chodzi o to, żeby przy wprowadzaniu numeru faktury pierwotnej do której wystawiona jest faktura korygująca domyślnie były wstawiane duże litery (czyli tak samo jak przy numerze faktury korygującej). Obecny program wymaga użycia dodatkowo klawisza shift, co jest nie tylko niekonsekwentne w stosunku do innych miejsc w programie, ale też wyjątkowo niewygodne.
Odpowiedz
Przy wprowadzaniu faktury korygującej jeśli na klawiaturze jest wciśnięty klawisz "Caps Lock" dla pola "do FV" domyślnie są podstawiane duże litery, dopiero po wciśnięciu klawisza SZHIFT są wprowadzane małe listery i odwrotnie.
 
Pytanie
Program zainstalowałem z linku który otrzymałem. Czy program będzie działał tylko z włożonym dyskiem USB do komputera? Czy można to zintegrować na stałe?
Odpowiedz
Podczas uruchomienia i pracy programu, klucz musi być włożony do komputera, nie ma możliwości instalacji go wirtualnie na stałe, musi być fizycznie podłączony.
 
Pytanie
1. w jaki sposób wygenerować z BUCHALTER WIN plik JPK V7 sprzedaż nie prowadząc w programie księgowości - potrzebny do eksportu dokumentów sprzedaży do biura rachunkowego klienta a biuro pracuje na innym programie - klient wystawia w BUCHALTERZE FV i paragony 2. Czy da się w jakiś prosty sposób zapisać wszystkie wystawione faktury w danym miesiącu w postaci plików pdf (każda faktura w osobnym pliku pdf) jedną operacją a nie każdą fakturę jako osobna operacja (wydruk do pdf) ?
Odpowiedz
Ad.1 Jeśli w programie są wprowadzona dokumenty do ewidencji, plik można wygenerować obliczając JPK_VAT 7 z poziomu PODATKI - VAT - JPK_ VAT 7, po wykonaniu eksportu plik zapisze się w podkatalogu firmy, należy jednak pamiętać, że zapisze się również na poziomie ADMINISTRATOR -JPK i nie wolno go wysłać. Ad.2 Nie ma możliwości zbiorczego zapisu do formatu .pdf, tylko pojedyncze dokumenty.
 
Pytanie
Po aktualizacji programu buchalter sprzedaż na rok 2023 są wszystkie dane , kontrahenci ale nie ma listy towarów. Co należy zrobić by przywrócić listę towarów.?
Odpowiedz
Jeśli do roku 2023 nie przeniosła się lista towarów z roku 2022, proszę z podkatalogu firmy na dysku usunąć dwa pliki b5towa23.dbf b5towa23.mdx Po usunięciu pliku należy uruchomić serwis na poziomie ADMINISTRATOR program wówczas zada pytanie o przeniesienie.
 
Pytanie
Mam drobne pytanie - wystawiam fakturę zaliczkową (sprzedaż pomocnicza) z formą płatności przelew. Pieniądze jeszcze na konto nie wpłynęły (klient ma tydzień na zapłatę). Chciałbym wybrać formę płatności PRZELEW z terminem 7 dni, jednak program wymusza na mnie w polu "zapłacono" wpisanie kwoty innej niż zero, pomimo tego, że jeszcze nie zapłacono. Jest jakieś rozwiązanie lub inna metoda wystawiania faktury zaliczkowej?
Odpowiedz
Fakturę zaliczkową wystawia się do już zapłaconej zaliczki, jeśli klient zaliczki jeszcze nie wpłacił proponuję wystawić fakturę proforma.
 
Pytanie
W jaki sposób możemy wysyłać deklaracje podatkowe np. PIT-11 z programu Buchalter?
Odpowiedz
Deklaracja PIT-11 znajduje się na poziomie KARTOTEKI – PŁACE – PRACOWNICY – PIT-11, po dopisaniu i eksporcie deklaracja zapisuje się do wysyłki na poziomie ADMINISTRATOR – E-DEKLARACJE skąd można na ją wysłać za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danych autoryzacyjnych.
 
Pytanie
Mam problem z przepisaniem ustawień wydruków na 3 rok. Buchalter pracuje w wersji sieciowej, ale nie ma wspólnego katalogu wydruków. Zakładam, że na każdym komputerze trzeba przeprowadzić procedurę przepisywania wydruków. Niestety na żadnym komputerze nie przepisały mi się wydruki. Wszędzie z robiłem SERWIS W czym może tkwić błąd? Na komputerze matce Buchalter jest zainstalowany w katalogu B, a dane firm są zapisywane w katalogu A Jaki Plik odpowiada za wydruki, czy można go przenieść pomiędzy komputerami?
Odpowiedz
W celu przepisania ustawień wydruków na każdym stanowisku należy uruchomić plik b5tabw.exe z głównym katalogu programu. Plik ten został automatycznie dołączony do aktualizacji 2023.00, można go również pobrać z naszej strony internetowej http://www.grafsoft.com.pl/index.php/id/8
 
Pytanie
Mam pytanko czy coś zostało zweryfikowane że nie mogę wysłać JPK-VAT7 za Listopad i grudzień Pokazuje się komunikat błąd w danych autoryzujących a nic nie zmieniałam w tych danych
Odpowiedz
Przy wysyłce za listopad dane autoryzacyjne pozostają takie jakie były za poprzednie miesiące czyli przychód z rozliczenia za 2020 rok, natomiast przy wysyłce za grudzień należy już podać kwotę przychodu z rozliczenia rocznego za 2021 rok.
 
Pytanie
Nie mogę po aktualizacji znaleźć w danych pracownika, żeby nie odliczać kwoty wolnej od podatku Oraz ograniczenie składki zdrowotnej przy małych kwotach proszę o pomoc
Odpowiedz
W danych pracownika 2023 pole odnoście kwoty zmniejszającej podatek znajduje się na str. 2 w części DANE DO OBLICZEŃ PODATKOWYCH “ pomniejszeni miesięcznej miesięcznej zaliczki na podatek” Jeśli chodzi o ograniczenie składki zdrowotnej po ustawieniu danych program będzie ograniczał automatycznie.
 
Pytanie
Witam mam pytanie dotyczące poz. 45 w JPK_VAT-7 - w związku z przejściem firmy na podatek VAT w trakcie roku podatkowego sporządzono spis z natury w celu korekty podatku naliczonego - jak dopisać tą wartość aby była widoczna w części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej deklracji JPK VAT-7
Odpowiedz
W takiej sytuacji kwotę wynikającą ze spisu, należy wpisać ręcznie do poz. 45 podczas dopisania JPK_VAT. Taki zapis zostanie odpowiednio przeniesiony zarówno do części deklaracyjnej jak i ewidencyjnej pliku.
 
Pytanie
Potrzebuję coś, co pomoże mi pobrać dane z GUS oraz aby wysłać fakturę lub fakturę pro forma w pliku na wiadomość email. Co jest do tego potrzebne.
Odpowiedz
W celu pobrania danych z GUS, po wpisaniu NIP firmy na fakturze należy wcisnąć klawisz F6. Z programu można wydrukować dokument w pdf, wystarczy pobrać bezpłatny program do wydruków do tego formatu, po jego instalacji w parametrach wydruku zamiast drukarki wystarczy wówczas wybrać zainstalowany program.
 
Pytanie
mam problem z PIT-11 emeryt, który pobiera emeryturę. Jego przychody powinny być w poz. 29 a nie w poz.43. W KIS wyjaśnili, że w poz.43 wpisuje się wtedy, gdy emeryt złożył odpowiedne oświadczenie. Co powinnam zmienić w pracowniku?
Odpowiedz
Wiersze 3, 8 i 14 części E wypełnia się, jeśli płatnik w trakcie roku pobierał od tych przychodów zaliczki na podatek w sytuacji gdy podatnik nie złożył płatnikowi oświadczenia o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy (tzw. ulgi dla seniora) albo z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku. W wierszach tych należy odpowiednio wykazać przychody uzyskane przez podatników po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, pod warunkiem że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423, z późn. zm.). W wierszach tych należy odpowiednio wykazać kwoty kosztów uzyskania przychodów oraz sumy zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskane przez podatnika przed ukończeniem ww. wieku płatnik wykazuje w wierszu 1, odpowiednio przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy płatnik wykazuje w wierszu 6, a z zasiłków macierzyńskich – w wierszu 12
 
Pytanie
czy jest możliwe ustawienie w opisie do faktur domyślnie: VAT UE? ….. N
Odpowiedz
Nie ma potrzeby ustawienia pola “VAT-UE” na NIE, to pole ma znaczenie tylko dla dokumentów WNT i WDT, dla wszystkich pozostałych nie jest brane pod uwagę i nie trzeba go zmieniać.
 
Pytanie
Z takim problemem: likwidacja działalności z dniem 31.12.2022 przez jednego z moich klientów i rozliczenie VAT w remanencie likwidacyjnym, pytanie: gdzie wykazać kwotę podatku z remanentu w w rejestrze sprzedaży aby ta kwota podatku do oddania znalazła się w poz. 33 deklaracji VAT-7 oraz w pliku JPK ?
Odpowiedz
Poz. 33 należy uzupełnić ręcznie podczas dopisywania JPK_VAT, po wykonaniu eksportu zostanie odpowiednio przeniesiona do części ewidencyjnej.
 
Pytanie
Podatki – opcje – stawka podatku dochodowego i liniowego: Jeśli u jednego podatnika ustawi się np. wartość 12 % to u wszystkich pozostałych bez względu na formę opodatkowania występuje 12% Jeśli u jednego zmienię na 19% to pozostali kontrahenci też mają zmianę na 19%. Zadeklarowana forma opodatkowania : WSPÓLNIK – MODYFIKUJ – „ forma opodatkowania” - nie ma wpływu na wartość 12 % lub 19%
Odpowiedz
W opcjach podatków jest tylko pole dla stawki podatku liniowego i tu wartość jest 19 % i nie należy jej zmieniać, dla zasad ogólnych tabela podatkowa jest wbudowana w program, Państwo nie mają do niej dostępu.
 
Pytanie
Proszę o poradę jak prawidłowo księgować zakup wewnątrzwspólnotowy towarów handlowych. Problem dotyczy grudzień 2022. Zakup jest widoczny w deklaracji VAT7 w poz 22 i 23 a nie jest widoczny w poz 42 i 43
Odpowiedz
Wprowadzając dokument WNT do ewidencji zakupów, należy wprowadzić go z typem nabycia WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWY, oraz w pozycjach dokumentu wykazać stawkę VAT taką jak obowiązuje w naszym kraju na daną transakcję
 
Pytanie
Bardzo proszę o pomoc w sporządzenia PIT4R i jego przesłania do Urzędu skarbowego krok po kroku. I jeszcze mam już PIt11 jak je wysłać do Urzędu Skarbowego.
Odpowiedz
PIT-4R niezmiennie generuje się na poziomie PŁACE - LISTA -PIT - PIT-4R, po jego dopisaniu zostanie wykonany eksport, wysyłka odbywa się na poziomie ADMINISTRATOR- E-DEKLARACJE. Sporządzony PIT-11 również można weksportować, wysyłamy z tego samego poziomu co PIT-4R.
 
Pytanie
Proszę opisać jak mam FZ (faktura zaliczkowa) z grudnia 2022 przerzucić do stycznia 2023 jako FK (faktura końcowa)
Odpowiedz
W celu dopisania faktury końcowej, fakturę zaliczkową wystawioną w roku 2022 należy dopisać w do roku 2023 z takimi samymi datami.
 
Pytanie
W deklaracji VAT-7 – muszę zrobić korektę, w polu 46 muszę wpisać ujemną kwotę. Program nie pozwala na wpisanie żadnej kwoty, z pola 45 przeskakuje od razu do sekcji E.
Odpowiedz
Nie ma możliwości ręcznego uzupełnienia pola dotyczącego ulgi za złe długi. W celu dodania ich do pliku JPK_VAT-7, należy wykonać obliczenie korekt z nich wynikających. Przede wszystkim należy uzupełnione terminy płatności na fakturach, druga sprawa płatności do faktur zapłaconych muszą być wprowadzone do kasy. Jest prosty sposób żeby zrobić to hurtowo, wciskamy klawisze ALT + F5, pojawią się pytania “czy dopisać do kasy” odpowiadamy Tak, potem “czy sprawdzać czy zapłacone” Nie. W ten sposób płatności zostaną wprowadzone również do dokument nie zapłaconych. Wówczas należy ustawić się na danym dokumencie i poprzez CTRL + K, usunąć płatność. Funkcja działa zarówno dla dokumentów zakupu jak i sprzedaży. Potem JPK_VAT7, Korekty , oblicz, w danym okresie powinny być tylko dokumenty nie zapłacone. Jak tak jest obliczamy deklaracje i poprzez ALT +F5 dodajemy korekty. Można też zrobić z pominięciem kasy, ale wtedy po odliczeniu korekt trzeba będziesz usunąć niepotrzebne dokumenty.
 
Pytanie
zwracam się do Pani z prośbą o pomoc w zaksięgowaniu dowodu wewnętrznego odnośnie zmiany przeznaczenia pojazdu. Nie wiem jak zaksięgować dokument aby kwota VAT znalazła się w 44 rubryce deklaracji VAT.
Odpowiedz
W takim wypadku kwotę w poz. 44 należy wpisać ręcznie bezpośrednio przy dopisaniu JPK_VAT-7, nie trzeba przeprowadzać zapisu przez ewidencje.
 
Pytanie
bardzo proszę o pomoc w poniższej sprawie: do rejestru zakupów została wprowadzona faktura zakupu usług z UE, przy wprowadzaniu dokumentu wybrane nabycie to import usług, następnie w pozycjach wartość ze stawką 23%. W deklaracji VAT 7 program pokazał to w pozycjach 27 i 28, natomiast powinno to być w pozycjach 29 i 30. Jak można to poprawić? Po wygenerowaniu korekty nie daje się to poprawić ręcznie
Odpowiedz
Jeśli dokument ma zostać wykazany w poz. 29, 30 pliku JPK_VAT należy go wprowadzić do ewidencji zakupów z typem nabycia WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWY oraz w pozycjach dokumentu w polu “ czy odliczać VAT” wybrać “Art. 28b”
 
Pytanie
prosze o pomoc w nastepującej kwestii: mam dostawę wewnątrzwspólnotową towaru, opodatkowana w kraju stawką zero. w deklaracji vat 7 ta dostawa nie figuruje,nie ma jej tez w pliku jpk jest natomiast w deklaracji vat UE i jest rozbieżność pomiędzy tymi eklaracjami.Czy jest to poprawne?
Odpowiedz
Przy dostawach wewnątrzwspólnotowych nie ma znaczenia jaka stawka obowiązuje u nas w kraju na daną dostawę, takie dostawy zawsze wykazywane są ze stawką ZEROWA – EKSPORT, to nabywca opodatkowuje transakcje u siebie. Oczywiście musi być wykazana zarówno w JPK_VAT-7 jak w VAT –UE. Proszę zmodyfikować stawkę VAT na dokumencie, wówczas będzie wykazany w JPK_VAT w poz.21 jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
 
Pytanie
przy zakupach wewnątrzwspólnotowych, gdzie podatek płacony jest u nas?Mam taką sytuację, że w deklaracji vat 7 w części sprzedaż pokazywane są tylko zakupy opodatkowane stawką > niż zero, natomiast w deklaracji VAT UE są wszystkie zakupy , i jest tutaj niezgodność pomiędzy deklaracjami.
Odpowiedz
Jeśli chodzi o zakupy ze stawka 0 %, proszę w opcjach ewidencji na str. 3 sprawdzić ustawienie pola “ Uwzględniać zakupy ze stawką 0 % na deklaracji “ powinno być T.
 
Pytanie
Podatnik ma zatrudnionego na cały etat rencistę pobierającego rentę. czy w danych pracownika do obliczenia podatku pomniejszenie miesięcznej zaliczki powinno być ustawione na NIE. wtedy ma pobrany większy podatek i mniejsze wynagrodzenie , ale nie będzie dopłacał na koniec roku, chodzi o kwotę 30.000,-. proszę o potwierdzenie jak ma być ustawione czy dobrze zrobiłam ?
Odpowiedz
Ustawień w danych pracownika dokonujecie Państwo zgodnie z tym jak pracownik zadeklarował w PIT-2, jeśli zaznaczył, żeby nie pobierać kwoty zmniejszającej podatek, bo np. ZUS uwzględnią ją przy emeryturze/rencie, wówczas pole o zmniejszeniu powinno być ustawione NIE. Zgonie z tym co Pani pisze wynagrodzenie będzie mniejsze.
 
Pytanie
Czy program ma opcję by odjąć od dochodu (w celu ustalenia podstawy do wyliczenia składki zdrowotnej) wartość środka trwałego zamortyzowanego w 100% w 2021 roku ?
Odpowiedz
Podczas obliczania zaliczki na podatek kwotę wynikającą ze sprzedaży środka trwałego należy wpisać w polu “zmniejszenie podstawy składki zdrowotnej”
 
Pytanie
Mam pytanie czy kalkulator mowowy zlecenie bedzie dostępny. Pokazuje mi tylko umowę zwykłą przy kalkulatorze
Odpowiedz
W kalkulatorze jest jak najbardziej dostępny wybór umowy zlecenie, wystarczy w polu “ rodzaj wynagrodzenia “ poprzez klawisz F4 wybrać “ UMOWA”.
 
Pytanie
Dzwoniła Pani z Urzędu Skarbowego z informacją , że w przesłanych JPK nie widać wartości świadczonych usług, tylko dane kontrahenta . Usługi polegają na : świadczenie usług transportu poza terytorium kraju na rzecz kontrahenta niemieckiego , czynny podatnik z NIP UE. Faktura wystawiona jest w równej wartości netto i brutto , z oznaczeniem NIE PODLEGA. Czyli księguję ją : wewnątrzwspólnotowe – (7) nie podlega i następnie jest do wyboru zwolnienie z podatku na podstawie art. 43.1 113.1 113.9 brak . Może coś przeoczyłam w wyborze metody ewidencjonowania. Pani z U.S. powiedziała, że ona powinna widzieć te faktury w 11 i 12 , cokolwiek znaczą te numery przy odczycie JPK
Odpowiedz
Jeśli kwoty maja być wykazane w poz. 11 i 12 JPK_VAT trzeba dokument wprowadzić do ewidencji sprzedaży z typem dostawy WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA i ze stawką VAT EKSPORT USŁUG UE.
 
Pytanie
Dzień dobry wcisnęłam w programie buchalter opcje przecena i wpisałam 10% ale miało to dotyczyć danej pozycji na której byłam, a zmieniły mi się ceny w całym magazynie i nie wiem jak się z tego wycofać
Odpowiedz
Jeśli przed uruchomieniem funkcji PRZECENA, nie został ustawiony filtr na dany towar, przecena dotyczy całego asortymentu z danej grupy cenowej, nie ma możliwości automatycznego cofnięcia operacji, jedynie ręczna modyfikacja.
 
Pytanie
Proszę o jakieś wskazówki w poniżej opisanej sprawie. Faktury wystawione z dniem 31- 01-2023 otrzymałam dopiero 14 lutego, kiedy miałam już zaksięgowane faktury za luty. Podczas księgowania tych spóźnionych faktur w kpir, dla pierwszej z nich zapisuje mi się kolejny nr porządkowy "Lp", ale kiedy po niej księguję kolejne faktury spóźnione, to liczba porządkowa w kpir powtarza się, jest taka sama dla wszystkich spóźnionych faktur i taka sama nawet dla pierwszej z kolejnego miesiąca, którą księguję po tych spóźnionych. Czy to jest prawidłowo, czy tak może być, czy może coś robię nie tak?
Odpowiedz
Takie sytuacje się zdarzają z chwilą gdy są księgowane dokumenty z opóźnieniem. W celu przywrócenia poprawnej numeracji należy księgę posortować. Sortowanie uruchamiany klawiszami F8 następnie ALT + F8. Proszę jednak liczyć się z tym, że numeracja do wcześniejszych dokumentów ulegnie zmianie.
 
Pytanie
W PIT-11 przychód za rok 2022 został zapisany w rubr 43 ja pobieram emeryturę i nie mogę skorzystać z ulgi dla seniorów jak mogę poprawić PIT-11 aby przychód był wykazany w rubryce 29
Odpowiedz
Jeśli jest Pani w wieku emerytalnym i nie korzysta Pani z ulgi dla seniora, kwota przychodu została poprawnie wykazana w poz. 43 PIT-11. W poz. 29 wykazywane są przychody pracowników przed ukończeniem wieku emerytalnego. W przypadku gdyby korzystała Pani z ulgi, przychody byłyby wykazane w poz. 114, 115
 
Pytanie
w PIT-36 błędnie przenoszona jest kwota zapłaconej składki zdrowotnej i społecznej , potrzebna do skorzystania z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dziecko. Proszę o sprawdzenie i ewentualne instrukcje, gdzie robię błąd przy generowaniu zeznania.
Odpowiedz
Problem jest spowodowany tym, że zaliczki na podatek u tego podatnika były pierwotnie obliczone na starej wersji z 2021 roku, czyli na wersji sprzed zmian nowego ładu i w styczniu zostały ujęte składki zdrowotne do odliczenia, można to poprawić ale konieczne byłoby usunięcie pliku odpowiedzialnego za zaliczki i ponowne przeliczenie ich na nowej wersji. Najprostszym rozwiązaniem jest ręczne poprawienie kwoty składek zdrowotnych bezpośrednio na deklaracji.
 
Pytanie
Mam taką sytuację: podatnik w 2022 roku był na liniowce ,jego dochód nie przekroczył 120tys więc zdecydował że rozliczy się PIT-36 ( zasady ogólne) , postanowił również rozliczyć się z małżonką oraz skorzystać z ulgi na 2 nieletnich dzieci. Problem polega na tym ,że w żaden sposób nie można zaznaczyć ulgi na dzieci, program po prostu przeskakuje dalej nie dając możliwości na ujęcie w/w ulgi ani w załączniku PIT-0 ani w samej 36-ce. Proszę o jakąś podpowiedź .
Odpowiedz
Przy dopisaniu załącznika PIT/O w celu rozliczenia ulgi na dzieci w pierwszej kolejności należy wypełnić część E podając ilość miesięcy odliczenia, oraz pesele dzieci. Na tej podstawie program automatycznie uzupełni kwotę odliczenia i ilość dzieci w części C załącznika.
 
Pytanie
potrzebuję wystawić fakturę gdzie kto inny jest płatnikiem a kto inny odbiorcą i nie widzę opcji dodania dwóch podmiotów na fakturze.
Odpowiedz
Po dopisaniu faktury z danymi nabywcy, trzeba wcisnąć klawisze CTRL + O, pojawi się wówczas dodatkowo okno do wpisania danych odbiorcy.
 
Pytanie
PYTANIE : gdzie w buchalterze mam zaznaczyć to, że jestem płatnikiem zasiłków? w tym momencie jak chcę zrobić listę płac i naliczyć macierzyński mam informację ,iż nie jestem upoważniona do wypłaty.
Odpowiedz
Ustawienie znajdziecie Państwo w danych podatnika ADMINISTRATOR – PODATNIK na str. 2 w polu “ Czy firma upoważniona do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego” trzeba ustawić TAK
 
Pytanie
Dzien dobry, mam pytanie jak zrobic korektę VAT-UE. W pierwotnej deklracji wogóle nie był wykazany kontrahent
Odpowiedz
Przede wszystkim deklaracja musi być w takim stanie jaka została wysłana. Jeśli kontrahent nie był wykazany na deklaracji VAT-UE, należy poprzez funkcję dopisz, dopisać kontrahenta z kwota 0, następnie poprzez funkcje koryguj wprowadzić kwotę transakcji.
 
Pytanie
Prosze o pomoc przy sporządzeniu korkty PIT4R krok po kroku.Dzisiaj musze to zrobić.
Odpowiedz
PIT-4R generuje się na poziomie KARTOTEKI - PŁACE - LISTA - PIT, jest on generowany na podstawie obliczonych zaliczek PIT na tym samym poziomie. Po dopisaniu deklaracji, należy ją wyeksportować również z tego samego poziomu. Wysyłka odbywa się z poziomu ADMINISTRATOR - E-DEKLARACJE.
 
Pytanie
Dotyczy sytuacji, gdy podatnik był opodatkowany w 2022 r. na podatku liniowym PIT-5L, a w zeznaniu przechodzi na zasady ogólne PIT-5. 1. Nie można zaznaczyć w kolumnie ,że podatnik przechodzi na zasady ogólne. Od razu przeskakuje na małżonka. C poz.60 2. Gdy zaznaczono u małżonka pomyłkowo przejście na zasady ogólne to nie można tego wykasować C poz. 61 3. Po wypełnieniu wpłaconych zaliczek u podatnika w poz. L.1. suma wpłaconych kwot nie wchodzi do tabelki E.1. poz. 103
Odpowiedz
Ad. 1. W sytuacji gdy podatnik przechodzi z podatku liniowego na zasady ogólne, nie należy w roku 2022 zmieniać formy opodatkowania w danych wspólnika, ustawienia powinny być takie same jakie były czyli podatek liniowy. Po wejściu w PITL jest dostępna deklaracja PIT-36, po dopisaniu której informacja o zmianie zostanie automatycznie zaznaczona. Ad.2 Jeśli w danych dotyczących małżonka przez przypadek została zaznaczona zmiana formy opodatkowania, można ją odznaczyć poprzez wejście w modyfikację deklaracji i poprzez naciśnięcie klawisza spacja w polu zaznaczenia. Ad.3 Wpłacone zaliczki podatnika, należy wprowadzić w miesięcznych zaliczkach na podatek liniowy, albo w oknie dopisania zaliczek, albo poprzez wciśnięcie klawisza F6 przy każdym miesiącu.
 
Pytanie
Nie mogę nigdzie znaleźć jak zaksięgować fakturę ZAKUPU zaliczkową i końcową. Są informacje tylko o tego typu fakturach sprzedaży.
Odpowiedz
Fakturę zaliczkową należy wpisać do ewidencji zakupów jako zwykłą fakturę ale jej nie księgować, dopiero po wpisaniu faktury końcowej również jako zwykły dokument przy księgowaniu należy zmienić kwotę do zaksięgowania.
 
Pytanie
Proszę o pomoc. Wysłając z programu Plik z zeznaniem PIT-36 otrzymałam komunikat " Błąd(-4) Element 'P_E' w przestrzeni nazw ma nieprawidłowy element podrzędny element 'P_E4' w przestrzeni nazw. Lista oczekiwanych możliwych elementów: element 'P_E1, P_E2' w przestrzeni nazw.Zeznanie wielokrotnie sprawdzałam.
Odpowiedz
Do deklaracji jest prawdopodobnie dołączony załącznik PIT/O z odliczeniem ulgi prorodzinnej, w którym błędnie została uzupełniona część E. Jeśli podatnik korzysta z ulgi 4+ poza peselami dzieci i liczbą miesięcy odliczenia w polu “ ulga dla rodzi 4+” powinna być ustawiona T, proszę sprawdzić poprawność załącznika.
 
Pytanie
Jeden z moich klientów musi dokonać korekty informacji VAT-UE za 01/2023, bowiem zmieniła się wartość świadczonych usług dla podatnika z Holandii. Dokonałem już stosownych zmian w ewidencji VAT, ale nie wiem jak poprawnie wygenerować informację VAT-UEK za 01/2023 tak aby były ujęte wartości usług przed zmianą i po zmianie. Proszę o podpowiedź, jak tego dokonać.
Odpowiedz
Przede wszystkim deklaracja VAT-UE musi być taka jaka został wysłana, czyli z błędną kwotą. W celu wykonania korekty ustawiamy się na zapisie tego kontrahenta i poprzez funkcje KORYGUJ w polu kwota wpisujemy kwotę poprawną, na wydruku korekty będą dwa zapisy było i jest. Eksport wykonujemy z poziomu EKSPORT – KOREKTA.
 
Pytanie
Przy exporcie dokumentów do płatnika program nie dołącza dokumentów płatnika. Wcześniej nie było problemów, chyba że coś mam ustawić inaczej ?
Odpowiedz
W przypadku gdy pracodawca rozlicza się z pracownikami, należy dokonać odpowiednich ustawień w programie. Przede wszystkim w danych wspólnika pole “ czy rozliczać z pracowniami “ powinno być ustawione T, dodatkowo w parametrach płacowych na str. 3 pole “ czy dołączać składki właściciela do deklaracji ZUS pracowników” również na Tak. Po ustawieniu proszę usunąć ZUS’y zarówno z poziomu podatków jak i kartotek i obliczyć ponownie, najpierw ZUS pracodawcy potem pracowników. Przy generowaniu ZUS na poziomie kartotek program powinien podać komunikat “ dołączona składki właściciela.
 
Pytanie
Mam pytanie odnosnie nie uwzględnienia w obliczeniu skladki zdtowotnej przychoduy ze sprzedazy samochodu który zostal zamortyzowany dużo wczesniej.
Odpowiedz
W celu zmniejszenia podstawy do obliczenia składki zdrowotnej o sprzedaż środka trwałego, kwotę zmniejszenia należy wpisać podczas obliczania zaliczki na podatek na ostatniej stronie okna obliczeń w polu "zmniejszenie podstawy składki zdrowotnej".
 
Pytanie
MAM ZAPYTANIE O BUCHALTERA W ZAKŁADCE -ZUS-EWIDENCJA DEKLARACJI ZUS 2023 CO OZNACZA LITERA -W- PRZED PODATKIEM -PIT-
Odpowiedz
Litera W oznacz, że jest to wspólnik, w przypadku gdyby byłą osoba współpracująca miałaby oznaczenie P.
 
Pytanie
mam taką sytuację: przedsiębiorca zatrudniaj osobę na zleceniu, dokonałam korekty ZUS pracodawcy i naliczyłam mu zus z nr 02 za 02/23 do wygenerowaniu ZUS pracownika i pracodawcy program nie przelicza ZUS po "nowemu" po dokonaniu korekty ZUS pracodawcy.
Odpowiedz
W przypadku gdy wykonujecie Państwo korektę dla właściciela firmy, należy na poziomie podatków usunąć obliczony zapis i dopisać ponownie raport nr 1 za dany miesiąc z wprowadzonymi zmianami. Następnie z poziomu kartotek wygenerować raport nr 2
 
Pytanie
Witam, przy P-28 nie wstawia zapłaconych zaliczek, pomimo przeliczenia wszystkiego od początku.
Odpowiedz
Zapłacone zaliczki należy wprowadzić na ostatniej stronie podczas obliczania zaliczek, lub poprzez wciśnięcie klawisza F6 na danym miesiącu, wówczas będą przenosiły się do deklaracji PIT-28.
 
Pytanie
Odnowiłam certyfikat i teraz jak próbuje wysłać JPK to mam komunikat że certyfikat nieaktualny. Bardzo proszę o pilną instrukcję co mam zrobić żeby certyfikat był wykrywany w programie.
Odpowiedz
Po odnowieniu certyfikatu, należy pobrać nowy w programie na poziomie ADMINISTRATOR – JPK – CERTYFIKAT – POBIERZ CERTYFIKAT.
 
Pytanie
Mimo, iż wystawiam fakturę w euro program przelicza na złote i na wydruku jest w złotych.
Odpowiedz
W parametrach wydruku dokumentu znajduje się pole “kwoty w” można wybrać w nich sposób wydruku kwot, w złotych, w walucie, w złotych i walucie.
 
Pytanie
ZGŁASZAM USTERKĘ W BUCHALTER WIN 19157 ,BRAK AUTOMATYCZNEGO PRZESUWANIA NUMERACJI W KSIĘDZE PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW ZOSTAŁO NA NR.112 ,POWTARZA SIĘ ,A DALEJ NIE NUMERUJE
Odpowiedz
Takie sytuacje się zdarzają np. z chwilą gdy są księgowane dokumenty z opóźnieniem. W celu przywrócenia poprawnej numeracji należy księgę posortować. Sortowanie uruchamiany klawiszami F8 następnie ALT + F8. Proszę jednak liczyć się z tym, że numeracja do wcześniejszych dokumentów ulegnie zmianie.
 
Pytanie
Chcę stworzyć dodatkowy katalog w Buchalterze dla firmy Żony ale do tej pory miałem tylko swoja firmę i teraz kiedy tworze katalogi, tracę dostęp do swoich danych , jaki odzyskuje dopiero po usunięciu nowo tworzonych katalogów. Możecie coś w temacie doradzić abym sobie nie narobił kłopotu?
Odpowiedz
Ponieważ dane pierwszej firmy były zapisywane w głównym katalogu buchaltera po dopisaniu katalogu nie są one widoczne. W tej sytuacji należy w funkcji katalogi dopisać dwa katalogi, dla firmy pierwszej , gdzie w danych katalogu należy wpisać ścieżkę dostępu do głównego katalogu Buchaltera np. FIRMA 1 nazwa klienta - dowolna nazwa nazwa katalogu – c:\buchwin
 
Pytanie
chciałam zapytać, jak stworzyć w trybie korekty deklarację VAT z JPK. Będę miała klienta, który wysłał pliki JPK za m-ce styczeń-luty 2023 r. (zrobił to sam bez udziału księgowej), z zerowymi wartościami. Będę musiała więc sama wprowadzić i skorygować wszystkie dane do ewidencji VAT, stworzyć JPK. Jak to zrobić, skoro kto inny zrobił i przesłał te dane wcześniej do urzędu skarbowego.
Odpowiedz
W tej sytuacji, przed wprowadzeniem dokumentów do ewidencji należy wygenerować puste JPK_VAT za styczeń i luty ale ich nie wysyłać, następnie po wprowadzeniu danych dopisać korekty za te miesiące i wysłać
 
Pytanie
Bardzo proszę o pomoc co robię nie tak :-) Otrzymałam w marcu fakturę kosztową od małego podatnik - metoda kasowa. Faktura w całości została opłacona w marcu. Księguję ja w Buchalterze - zakupu- faktura mały podatnik - zaznaczam faktura opłacona, termin rozliczenia vat 31.03.2023, pozycje czy odliczać Vat - tak. Niestety przy takim wprowadzeniu nie odlicza mi vat z tej faktury i nie wykazuje tego vat w deklaracji vat. Będę wdzięczna za pomoc we wskazaniu co powinnam zrobić, żeby został odliczony vat
Odpowiedz
W wersji 2021.09 dodaliśmy możliwość rozliczania częściowych wpłat dla MP w związku z czym zmianie uległ mechanizm ich obsługi. Obecnie dokumenty MP do JPK_VAT7 są przenoszone na podstawie zapisów wprowadzonych do kasy CTRL + K a nie po dacie rozliczenia VAT.
 
Pytanie
W jaki sposób wprowadzić fakturę w Buchalterze do rejestru, aby kwota pojawiła się w deklaracji VAT w poz. 31. Chodzi o sprzedaż krajową z odwrotnym obciążeniem, gdzie zobowiązany do rozliczenia podatku VAT jest nabywca. W naszym przypadku klient dokonuje sprzedaży bez VAT i należy wykazać kwotę przychodu w poz.31.
Odpowiedz
W poz. 31 wykazuje się tylko dokumenty zakupu podlegające odwrotnemu obciążeniu, pole to nie dotyczy sprzedaży.
 
Pytanie
Jak mogę zobaczyć podstawę do rocznego rozliczenia składki zdrowotnej
Odpowiedz
Rozliczenia roczne zdrowotne znajdziecie Państwo na poziomie WSPÓLNIK – ZDROWOTNE ROK, po uruchomieniu funkcji będą dostępne wszystkie informacje.
 
Pytanie
proszę o podanie procedury pozwalającej wygenerować roczne rozliczenie zdrowotnego (po naciśnięciu [F6] na składce ZUS za 04/2023 pojawia się informacja „Brak rocznego rozliczenia zdrowotnego!”).
Odpowiedz
W celu wykonania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej należy: 1. W pierwszej kolejności mieć dopisany raport ZUS za kwiecień 2023 2. Następnie trzeba dopisać rozliczenie roczne zdrowotnego na poziomie WSPÓLNIK – ZDROWOTNE ROK 3. Po uruchomieniu ZDROWOTNE ROK zmiany trzeba zapisać klawiszem F2 4. Potem wejść w PODATKI – ZUS i wykonać EKSPORT.
 
Pytanie
Czy jeśli dokonano rozliczenia PIT36 w miejsce 28 lub 26L, to w danych wspólnika w roku 2022 winna być pierwotnie obrana forma, czy ta, na którą ostatecznie zdecydował się podatnik? Potem dalej jest, Przeliczenie danych odbywa się po wybraniu z listy innej opcji niż dotychczasowa lub po wciśnięciu klawisza [F5]-Przelicz.
Odpowiedz
Jeśli zmiana formy opodatkowania była dokonana w rozliczeniu rocznym w danych wspólnika 2022 pozostaje taka forma opodatkowania jaka podatnik rozliczał się przez cały poprzedni rok czyli RYCZAŁT albo PITL, nie zmieniamy jej. W celu rozliczenia rocznego zdrowotnego w polu “ Zmiana formy opodatkowania w roku 2022 wybieramy odpowiednią zmianę wciskając klawisz F4
 
Pytanie
w fakturze sprzedaży błędnie oznaczono MPP a nie powinno być, jak usunąć oznaczenie MPP ?
Odpowiedz
W części opisowej dokumentu znajduje się pole “ podzielona MPP”. Jeśli dokument nie podlega mechanizmowi podzielonej płatności pole to należy ustawić na NIE.
 
Pytanie
Czy jest jakaś opcja która pozwoli na zmianę postawy zwolnienia z vat na fakturach drukuje soe błędnie nie wiem czy to w samej fakturze czy gdzieś indziej ustawić
Odpowiedz
Jeśli wystawiacie Państwo faktury ze stawka zwolnioną ustawienie zwolnienia ustawia się w opcjach ewidencji na str. 3 w polu “ Zwolnienie od podatku VAT na podstawie “
 
Pytanie
Czy mogę prosić o pomoc dlaczego program nie bierze pod uwagę FP?
Odpowiedz
Być może podatnik ukończył wiek emerytalny, dlatego składka na FP nie jest już naliczana, proszę sprawdzić datę urodzenia w danych wspólnika
 
Pytanie
Chciałam zapytać jeszcze czy w Buchalterze - roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – tabelka -pozycja -liczba miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu – czy ma to związek z okresem składkowym, że np. skala i liniowy jest od luty do styczeń, a ryczałt to rok kalendarzowy Czy przy założeniu, że na skali lub liniowym działalność była prowadzona przez cały 2022 r. i w 2023 r. nie zmieniła się forma opodatkowania to należy wpisać Liczba miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu Styczeń- czerwiec – 6 miesięcy Lipiec- grudzień 6 miesięcy Będę wdzięczna za informację.
Odpowiedz
Pola z liczbami miesięcy dotyczą okresu w który podatnik podlegał ubezpieczeniu zdrowotnego. Są potrzebne do obliczenia rocznej podstawy wymiaru, np. w sytuacji gdy ktoś założył działalność w trakcie roku, powiedzmy od czerwca 2022 wówczas należy uzupełnić styczeń – czerwiec –1 lipiec - grudzień - 6 Jeśli prowadził działalność przez cały rok w obu polach zostawiamy po 6. Jest to rozdzielone z uwagi na to, że podatnicy będący na ryczałcie mieli możliwość zmiany formy opodatkowania od lipca 2022.
 
Pytanie
mam pytanie o firmy, które się zamknęły w roku 2022. Jak z ich rozliczeniem?Powinnam je wprowadzić w rok 2023 i wygenerować ZUS, jak w przypadku innych firm?
Odpowiedz
Tak, należy zmienić rok rozrachunkowy za 2023, dopisać ZUS, ale poprzez DOPISZ na poziomie PODATKI - ZUS, ponieważ miesięczna składka w tym przypadku nie wystąpi. Następnie obliczyć roczne zdrowotne.
 
Pytanie
czy w programie BUCHALTER jest możliwość wpisania daty likwidacji działalności gospodarczej lub też okresów zawieszenia dg tak aby przy wyliczeniu rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej był brany pod uwagę tylko rzeczywisty okres prowadzenia dg a nie całe 12 miesięcy?
Odpowiedz
W przypadku zawieszenia działalności należy w bazie zaliczek w miesiącach zawieszenia wcisnąć klawisz F7, wówczas w kolumnie “zaw” pojawia się “TAK”, te miesiące nie będą uwzględniane przy wyliczeniu obliczeniu zdrowotnego.
 
Pytanie
mam pytanie dlaczego w BUCHALTERZE jak przeglądam ZUS właściciela to ma on różne formy opodatkowania mimo, iż formy nie zmieniał cały rok. Mam klientów, którzy mają nawet w ciągu roku trzy różne formy opodatkowania i jest to problematyczne przy przesyłaniu danych do PŁATNIKA bo trzeba pilnować z jaką formą opodatkowania przesłał dane
Odpowiedz
Na początku zeszłego roku, przed obliczeniami należało na nowo wybrać właściwą formę opodatkowania, coś u Państwa poszło nie tak. Proszę w roku 2022 w danych wspólnika poprzez funkcje modyfikuj przejść enterem przez formę opodatkowania i zapisać zmiany klawiszem F2, następnie usunąć ZUS’y i przeliczyć ponownie zaliczki. To powinno rozwiązać problem. Jeśli w roku 2023 jest ten sam problem, proszę powtórzy takie same czynności.
 
Pytanie
Dziękuje za informację okazały się bardzo przydatne, ale mam problem z podatnikiem który jest na karcie podatkowej, ponieważ nie przenosi mi rozliczenia rocznego do płatnika.
Odpowiedz
Podatnicy będący na karcie podatkowej nie składają rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.
 
Pytanie
Mam pytanie nt. rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Podatnik prowadził tylko w styczniu 2022 i od 1 lutego już działalności nie było z powodu likwidacji firmy. Program po aktualizacji tej ostatniej liczy zdrowotną roczną i naliczył kwotę 270,90 do zapłaty, ale doczytałam się, że za styczeń 2022 nie powinno się brać składki. Do tego nie wiem gdzie ustawić by program widział, że działalność tylko 1 miesiąc była. Proszę o podpowiedzi.
Odpowiedz
Program nie pobiera składki ze stycznia 2022, składki pobierane są od lutego 2022 do stycznia 2023. W sytuacji gdy podatnik nie prowadził działalności przez cały rok 2022, należy w oknie rozliczenia składki zdrowotnej odpowiednio uzupełnić pola dotyczące ilości miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnego, na dole okna zdrowotne rok. W przypadku gdy podatnik prowadzi działalność tylko w styczniu 2022 ilość miesięcy powinna być uzupełniona w następujący sposób styczeń – czerwiec 1 lipiec- grudzień 0
 
Pytanie
Jak wprowadzić dane płatnika na fakturze gdy są inne od nabywcy. Z góry dziękuje za pomoc
Odpowiedz
Dane odbiorcy na fakturze można dodać do faktury za pomocą skrótu klawiszy CTRL+O. Po zapisaniu dokumentu i uruchomieniu skrótu wyświetla się okno do wprowadzenia danych, gdzie w polu "kod odbiorcy" można za pomocą klawisza F4 wyświetlić listę kontrahentów oznaczonych jako "ODBIORCA” lub wpisać ręcznie.
 
Pytanie
Proszę mi napisać jak program wylicza lub skąd "zaciąga" dane dotyczące dochodu z działalności gospodarczej w nowej zakładce dotyczącej rocznego rozliczenia Moje wyliczenia odbiegają nieznacznie od wyliczeń programu. Podatnik rozlicza się wg. podatku liniowego.
Odpowiedz
Dochód do wyliczenia rocznej składki zdrowotnej jest liczony zgodnie z wytycznymi czyli, przychód – koszty – składki społeczne jeśli nie są zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo jeśli występują zmniejsza podstawy oraz remanent zmniejszający dochód.
 
Pytanie
w ewidencji czasu pracy na czerwiec 2023 data 15.06.2023 oznaczona jest jako święto, a jest to dzień pracy. Proszę o weryfikację
Odpowiedz
Święta w ewidencji czasu pracy są oznaczane na podstawie tabeli dni wolnych, proszę sprawdzić na poziomie KARTOTEKI – POMOCNICZE – ODSETKI – DNI WOLNE. Najprawdopodobniej zamiast 15.08.2023 jest 15.06.2023.
 
Pytanie
Proszę mi pomóc jak prawidłowo dokonać korekty JPK za Kwiecień.Dopatrzyłem się już po wysłaniu JPK , że dostawca z uwagi na zmianę właścicieli zmienił NIP i usunął z nazwy jedno nazwisko.Czy powinienem stary zapis zrobić w ewidencji ze znakiem minus, i dopisać zakup z prawidłowymi danymi? Czy Inaczej? Proszę o podanie prawidłowego działania.
Odpowiedz
W sytuacji gdy nastąpiła zmiana NIP kontrahenta, należy na poziomie ewidencji zmodyfikować dane na dokumencie poprzez funkcję MODYFIKUJ, następnie dopisać korektę JPK_VAT, program sam rozpozna zmianę i odpowiednio wykażę zapis w pliku xml.
 
Pytanie
Dzien dobry, czy jest możliwość aby w buchalterze ustawić numerację w KPiR każdy miesiac oddzielnie np. za m-c kwiecień numeracja 1/04/2023 itp maj zaczyna się od 1/05/2023?????
Odpowiedz
Jeśli chcecie Państwo aby numeracja w KPiR dla każdego miesiąca zaczynała się od numeru 1, można to ustawić podczas sortowania księgi. Sortowanie uruchamia się klawiszami F8, następnie ALT + 8, w oknie sortowania w pierwszym wierszu widać numery miesięcy, jeśli pod każdym z nich wstawicie Państwo 1, wówczas numeracja dla każdego również będzie zaczynała się do 1, ale nie będzie to numer łamany na miesiąc, będzie 1,2,3 itd.
 
Pytanie
prosze o informację gdzie zmienić wysokość składki wypadkowej w buhalterze
Odpowiedz
Wysokość składki wypadkowej należy zmieć w danych wspólnika na str. 2 oraz w parametrach płacowych również na str.2
 
Pytanie
Do tej pory korzystaliśmy z certyfikatu kwalifikowanego i chcielibyśmy przejść na opcję podpisu e-dowodem, pytanie czy jest to możliwe i jak to uruchomić? Korzystamy z aplikacji eDO app.
Odpowiedz
Bezpośrednio z programu Buchalter można wysłać deklaracji i pliki JPK wyłącznie za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danych autoryzacyjnych, inne formy podpisu nie są obsługiwane.
 
Pytanie
PROSZĘ O KRÓTKIE WYJAŚNIENIE, CZY PROGRAM BUCHALTER MA MOŻLIWOŚCI PRZELICZANIA JPK-V7 W SPRZEDAŻY MIESZANEJ O PREWSPÓŁCZYNNIK. CZY MUSZĘ NANOSIĆ ZAKUPY POMNIEJSZONE PROPORCJONALNIE DO WSPÓŁCZYNNIKA. MAM PIERWSZEGO TAKIEGO KLIEANTA I MAM PROBLEM ROZLICZYĆ GO W BUCHALTERZE.
Odpowiedz
Jak najbardziej program przelicza proporcję, w tym ceku przy wprowadzaniu do ewidencji zakupów w dokumentu w pozycjach w polu “ na sprzedaż” należy wybrać OPODATKOWANA + ZWOLNIONA, natomiast przy dopisaniu JPK_VAT na str. 3 w części D.2 wpisać udział sprzedaży opodatkowanej w całej sprzedaży.
 
Pytanie
kiedy możemy się spodziewać aktualizacji programu w zakresie nowej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej podstawy do składki zdrowotnej (dla PIT-5 i PIT-5L)?
Odpowiedz
Odnośnie zmiany minimalnego wynagrodzenia aktualizacji nie wysyłaliśmy. Kwotę płacy minimalnej można zmodyfikować ręcznie w parametrach płacowych, lub pobrać z naszej strony plik z nowymi parametrami. Nie wysyłamy pliku automatycznie do użytkowników w trakcie roku z uwagi na to, że każdy ma ustawienia indywidualne i po podmianie pliku zostałyby one zmienione na standardowe, dlatego użytkownik sam decyduje czy pobiera plik, czy zmienia kwotę minimalną ręcznie, wystarczy wprowadzić ją raz w jednym z katalogów.
 
Pytanie
jak exportować JPK za dany miesiąc wraz z załącznikiem ORD-ZU?
Odpowiedz
Podczas dopisywania korekty JPK, należy przejść na 8 stronę okna dopisania, w polu ORD-ZU zaznaczyć T, następnie w polu niżej wpisać treść uzasadnienia korekty. Po wyeksportowania korekty załącznik będzie dołączony automatycznie.
 
Pytanie
Mam problem z wydrukiem przelewów do ZUS. Aby wydruk był prawidłowy powinien być ustawiony wydruk graficzny , ale pokazuje się komunikat , że taki tryb jest zabroniony.
Odpowiedz
Proszę w opcjach dla przelewów KARTOTEKI – POMOCNICZE – PRZELEWY – OPCJE w części dla przelewów zwykłych zmienić ilość odcinków formularza, macie Państwu ustawione 2, a jeśli wydruk ma być w trybie graficznym w orientacji pejzaż powinno być 4.
 
Pytanie
Dzień dobry, kiedy w programie BUCH WIN będzie opcja ustawienia "terminu przesyłania deklaracji ZUS" -- obecnie wszystkie przesyłane do programu Płatnik deklaracje mają tylko opcję "3", nie widzę możliwości ustawienia np "6". Prowadzi to do wysyłki deklaracji z błędnym znaczeniem terminu.
Odpowiedz
Pole “ termin przesyłania deklaracji do ZUS” znajduje się w danych podatnika ADMINISTRATOR – PODATNIK na str. 2. w części dla ZUS.
 
Pytanie
Jak wprowadzić potrącenia pracownikowi (z kodem 011000) na liście płac, np. potrącenia z tytułu wypłaconej wcześniej zaliczki. Ja widzę kolumnę potrącenia sporządzając listę plac, ale nie mogę wejść – kolumna ta jest pomijana? Co należy uczynić by wprowadzić potrącenia z różnych tytułów w różnych wysokościach w każdym miesiącu?
Odpowiedz
Potrącenia można przenieść na listę płac na dwa sposoby, w zależności z czego one wynikają. Jeśli jest to potrącenie nie wynikające z choroby, przy sporządzeniu listy płac po wejściu w składniki , składnik potrącenia można dopisać tak jak dodatek poprzez DOPISZ i wybranie odpowiedniego z listy, kody potrąceń są oznaczone listerą “P”. W tabeli potrąceń są tylko dodane składniki standardowe, jeśli korzystacie Państwo z własnych należy je dopisać w module – PŁACE – POMOCNICZE – SKŁADNIKI z dowolnym wolnym numerem, zaczynającym się od litery “P”. Potrącenia wynikające z choroby, po wpisaniu nieobecności do tabeli na poziomie PŁACE – NIEOBECNOŚCI, przy sporządzaniu listy płac pobieramy klawiszem F4 po wejściu w składniki. Można również w parametrach płacowych na stałe ustawić pobieranie nieobecności, wówczas program będzie pytał o ich dodanie przy sporządzaniu listy płac.
 
Pytanie
Mam problem z wprowadzeniem poz.35 deklarcjii vat 7 za 10/2022. Kwotę wprowadziłam ręcznie ale niestety otrzymałam z US informacjię że plik jpk nie zgadza się z deklarcją. Proszę mi podpowiedzieć jak mam to wprowadzić do ewidencji
Odpowiedz
W celu wykazania zapisu w poz. 35 JPK, podczas wprowadzania dokumentu zakupu należy w części opisowej dokumentu wybrać “ typ nabycia” WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE” oraz w pozycjach w polu “czy odliczać VAT” wybrać odpowiednio “Śr.Tr.UE “ 100 lub 50 %
 
Pytanie
Dzień dobry, jak zrobić aby w płace - średnie - pojawił się pracownik??? Wpowadzając pracownika nie pojawia sie kod ubezpiezpieczenia np. 011000 - tylko PRACOWNIK!!! I tak wprowadzony pracownik bez kodu nie pojawia sie na lisie w PŁACE - ŚREDNIE - nie mozn dla niego średniej wyliczć
Odpowiedz
Pole do wprowadzenia kodu tytułu ubezpieczenia, znajduje się na str. 3 danych pracownika.
 
Pytanie
Proszę o podpowiedź jak wprowadzić nieobecność pracownika z tytułu zwolnienia lekarskiego z kodem B, żeby program policzył 100% wynagrodzenia ze środków pracodawcy
Odpowiedz
W przypadku ciąży należy zastosować kody nieobecności z numerami N399 – choroba 100 % ze środków pracodawcy N398 – choroba 100 % zasiłku z ubezp. chorobowego.
 
Pytanie
Po instalacji buchaltera na nowym komputerze, program nie pobiera danych z GUS (klawisz F6). Wyświetla komunikat: \"Nie można załadować modułu c:\\buchwin\\eNipyJG4.dll\" z powodu braku wymaganych bibliotek lub problemu z inicjalizacją.
Odpowiedz
Powodem jest brak składnika dla sytemu Windows, proszę zainstalować Visual C++ 2015 14.0.2415 x86
 
Pytanie
piszę do Państwa z pytaniem o funkcje Buchaltera WIN - czy po wejściu w towary na magazynie istnieje opcja podglądu kiedy dany towar ostatni raz pojawił się na jakiejś fakturze? np. sprawdzając teraz w 2023 roku towar miałbym odnośnik do numeru faktury zakupowej załóżmy w 2020 roku - zamiast ręcznie przeszukiwać poprzednie lata rozrachunkowe.
Odpowiedz
Z poziomu magazynu takiej możliwości nie ma, ale na poziomie sprzedaży można ustawi filtr na kod pozycji i wyfiltrować dany towar. Filtr w którym znajduje się “ kod pozycji” jest na poziomie SPRZEDAŻ – MENU – EWIDENCJA.
 
Pytanie
czy istnieje możliwość aby wprowadzić do buchaltera blokadę przy księgowaniu amortyzacji w momencie sprzedaży auta, które nie zostało zamortyzowane. Idealnie byłoby gdyby po wpisaniu daty likwidacji buchalter nie pozwalał na księgowanie amortyzacji. W tej chwili musimy ręcznie usuwać kwoty w kartotece aby nie szły do księgowania ale zdarzają się przypadki, ze musimy wracać do tych kwot. Gdyby wpisanie samej daty likwidacji blokowało księgowanie i naliczanie dalej amortyzacji było by to spore ułatwienie.
Odpowiedz
Aby sprzedany środek trwały nie amortyzował się, należy zmodyfikować go jako zamortyzowany. Program widzi koniec amortyzacji wtedy gdy: aktualna wartość odpisów + wartość umorzenia zaktualizowana = wartości początkowej zamortyzowanej.
 
Pytanie
Proszę o informację, w jaki sposób przyjąć w programie zwrot z paragonu fiskalnego np. w przypadku uznanej reklamacji? Analogicznie do faktury korygującej, która zmienia stan magazynowy.
Odpowiedz
W przypadku zwrotu sprzedaży na paragon, należy odpowiednio pomniejszyć raport fiskalny o kwotę zwrotu. W takim przypadku nie stosuje się dodatkowego dokumentu.
 
Pytanie
Poproszę o informację, w jaki sposób aktualizować bazę kontrahentów z CEIDEG, aby nie pisać danych klienta ręcznie.
Odpowiedz
Dane kontrahenta można zaktualizować poprzez pobranie danych z GUS, w tym celu w polu NIP należy wcisnąć klawisz F6. Podczas pobierania program sprawdzi różnicę i zaproponuje aktualizację, zmianę akceptujemy klawiszem F2.
 
Pytanie
W jaki sposób wprowadzić w Buchalterze WIN numer faktury sprzedaży jak w załączniku np.: 22-FVS/0073 ? Według nas nie jest to możliwe i wprowadzaliśmy sprzedaż zachowując numerację ale w trochę inny sposób. Teraz Urząd skarbowy zakwestionował nam JPK z jedną fakturą i twierdzą, że numer musi być identyczny jak na fakturze i nakazują to poprawić w pliku JPK. Co możemy zrobić żeby to poprawić? Numer faktury zakupu można wprowadzić praktycznie w dowolny sposób, natomiast sprzedaż ma duże ograniczenia. Na przykład są na stałe ukośniki, nie w każdą rubrykę można wpisać litery i znaki specjalne.
Odpowiedz
W programie jest możliwość wprowadzania numerów zarówno z kreskami jak i bez kresek. Standardowa numeracja jest w formacie nn/nn/nn natomiast niestandardowa to ciąg znaków. Ustawienie sposobu numeracji znajduje się w opcjach ewidencji na stronie 1. Jeśli pole “ Standardowy sposób numeracji “ jest ustawione na N, pole z numerem będzie jako ciąg znaków. W przypadku gdy dokument był wprowadzony w standardowym ustawieniu można go zmienić na niestandardowy poprzez ustawienie się na fakturze i wciśnięciu klawiszy CTRL + N.
 
Pytanie
MAM PYTANIE JAK ZROBIĆ W SPRZEDAŻY FV ZALICZKOWĄ ? DZIĘKUJĘ
Odpowiedz
Faktury zaliczkowe wystawiamy w sprzedaży pomocniczej poprzez dopisz FAKTURA ZALICZKOWA. Proszę jednak pamiętać, że aby program poprawne wygenerował fakturę końcową, na fakturach zaliczkowych w pozycjach powinna być wprowadzona kwota całej transakcji, tylko w części opisowej w polu kwota zapłacona wpisujemy kwotę wpłaconej zaliczki. Załóżmy, że kwota całej transakcji będzie na 10 000 zł, pierwsza zaliczka jest w wysokości 3000 zł, następna 2000 zł. Przy dopisaniu pierwszej faktury zaliczkowej w pozycjach wpisujemy kwotę 10 000 zł, natomiast w części opisowej w polu “czy zapłacono” ustawiamy T i wpisuje kwotę zapłaty 3000 zł.Przy dopisaniu drugie, również w w pozycjach wpisujemy 10 000 zł a w części opisowej w polu “czy zapłacono” ustawiamy T i wpisuje kwotę zapłaty 2000 zł.
 
Pytanie
Proszę o podpowiedź jak zmienić w danych Osobowych pracownika jego status z A na N. W załączeniu widać że pracownik ma wpisane datę zwolnienia 31.12.2022 r. ale mimo tego nadal jego status widnieje jako A.
Odpowiedz
W celu zmiany statusu pracownika na N należy ustawić się na jego zapisie i wcisnąć klawisz F7.
 
Pytanie
Proszę mi podpowiedzieć jak prawidłowo powinno być wprowadzone w kartotece zatrudnionych - gdy dana osoba była zatrudniona najpierw na zlecenie z kodem 041100 i następnie przeszła na umowę o pracę 011000. Pytanie: czy z kodem 041100 zrobić z ostatnim dniem jako N i wprowadzić jako A z kodem 011000 ponownie tego samego pracownika czy tylko dokonać modyfikacji z kodem 011000. Nie wiem jak program zachowa się przy sporządzaniu PIT-11 ???
Odpowiedz
Tylko poprzez modyfikację w danych pracownika zmieniamy typ pracownika i kod tytułu ubezpieczenia. Jeśli dopisalibyście Państwo go po raz drugi przy tworzeniu PIT-11 program nie połączyłby danych.
 
Pytanie
Poproszę o pomoc w następującej sprawie. Czy jest możliwość zmiany typu dokumentu sprzedaży? Czy w grę wchodzi tylko korekta raportu? W ewidencji faktur, po dopisaniu dokumentu, a w zasadzie po zaimportowaniu z pliku jpk_fa nie ma możliwości zmienić typu faktury z FV na FP czyli na fakturę do paragonu. Ostatnio dość często zdarza mi się otrzymać dokumenty zbiorcze - właśnie pliki jpk i wydruki/raporty miesięczne z kasy, w których ujęte są faktury wystawione do paragonu.
Odpowiedz
Jak najbardziej jest możliwość zmiany typu dokumentu z FV na FP, w tym celu należy ustawić się na danym zapisie i dokonać zmiany poprzez wciśnięcie klawiszy CTRL + F. Podpowiedzi skrótów klawiszowym uruchamiamy w ewidencji sprzedaży / zakupów klawiszami ALT + F lub ALT + F1
 
Pytanie
chciałam doprecyzować kwestię nowych kodów na liście płac, a mianowicie D520 i D521 oraz wcześniejszego D511 – czy mogę używać D511 zamiast D520 i D521? Czy też po zmianach nie powinnam używać już kodu D511?
Odpowiedz
Przy wprowadzaniu pensji za sierpień nie używamy już kodu D511, należy zastosować nowe D520 i D521. - D520 – zmniejszenie podstawy składek - D521 – przychód zwolniony. Do nowych składników wprowadzamy łączną kwotę wyliczona przed i po 19 sierpnia zmniejszającą podstawy składek i łączna kwotę dla przychodu zwolnionego. Po wprowadzeniu program odejmie kwoty z danego składnika od PIT i od podstawy ZUS.
 
Pytanie
W obrębie jednego miesiąca ma dwie wypłaty 1.Wynagrodzenie podstawowe 3 109,09 zł ( pracownik zatrudniony od 04/08/2023) kwota podatku wychodzi 291,96zł . ponieważ pracownik złożył oświadczenie PIT2 podatek do zapłaty wychodzi 0 zł a kwota wolna od podatku za dany miesiąc pozostaje nie wykorzystana 8,04 zł 2. naliczając na dodatkowej liście płac za ten sam okres premie uznaniowa , program nie uwzględnia pozostałej kwoty wolnej od podatku 8,04 zł.
Odpowiedz
W przypadku gdy jest więcej niż jedna lista płac, na 2 i kolejnych kwota wolna od podatku nie jest uwzględniana, wszystkie ewentualne różnice są uwzględniane w rozliczeniu rocznym.
 
Pytanie
W jaki sposób ustawić u pracownika na umowe o pracę lub umowę zlecenia naliczanie funduszu FEP
Odpowiedz
W danych pracownik na str. 4 należy uzupełnić pole dla pracy w szczególnych warunkach, wpisać datę oraz wybrać z listy F4 odpowiedni kod. Dodatkowo w parametrach płacowych na str. 2 podać ilość stanowisk w szczególnych warunkach.
 
Pytanie
Proszę o informację, czy w Państwa programie da się ustawić tak, aby pliki KEDU wszystkich klientów były zapisywane w jednym, tym samym folderze? Chodzi mi tylko i wyłącznie o pliki KEDU, nie chciałbym aby pozostałe dokumenty klientów zapisywały się w tej lokalizacji.
Odpowiedz
W parametrach płacowych na str. 3 w polu “katalog do eksportu raportów dla programu Płatnik” można wpisać ścieżkę dostępu do katalogu, do którego będą eksportowane pliki ZUS. Jeśli obsługujecie Państwo kilka firm a dane mają być zapisywane tylko w jednym w każdym należy podać taką samą ścieżkę.
 
Pytanie
mam pytanie w jakim miesjcu zmienic wydruk faktury obecnie na wydruku mam faktura uproszczona a powinno byc faktura ( jak wystawiam fakture rto widze ze jest faktura a jak drukuje to jest faktura uproszczona ) jestem na KPiR bez Vat
Odpowiedz
Najprawdopodobniej w opcjach na ewidencji na str. 5 w polu “ automatycznie drukować faktury uproszczone “ macie Państwo ustawione TAK, proszę zmienić na NIE lub PYTAJ.
 
Pytanie
Potrzebuję wydruk PKPiR, ale tylko do lipca 2022. Rozumiem, ze robię to z poziomu księgi i ustawiam w tabulogramie daty i pozycje? Czy jest inny sposób? Bo robiąc w ten sposób nie mam na wydruku przychodu mimo, że zaznaczam w tabulogramie. Drukując księgę roczną (bez filtrów) mam dobrze, a jak robię wydruk od stycznia do lipca nie drukuje mi Przychodu. Proszę o podpowiedzi.
Odpowiedz
Przy ustawieniu filtrów ważne są kolumny “ rząd” i “ kolumna”. Ustawienia firmowe są dostosowane do wydruku całości, w przypadku zmiany np. na wybrane pozycje mogą one przykrywać poszczególne zapisy. Proszę ustawić “rząd” i “kolumną” w następujący sposób. “rząd” same jedynki, “ kolumnę” narastająco 1,2,3 itd.
 
Pytanie
prowadzimy sprzedaż w procedurze VAT marża z prawem do zwrotu towaru. Nie ma możliwości wprowadzenia takiego zwrotu do buchaltera. Kwoty ze znakiem "-" nie są wykazywane w deklaracji VAT. Rozwiązaniem problemu byłaby korekta faktury VAT marża. Proszę potraktować sprawę jako pilną. Przydatna byłaby funkcja filtrowania dokumentów wewnętrznych po stronie sprzedaż jak i zakupów.
Odpowiedz
Faktura korygująca do faktury marża jest w programie dostępna. W celu jej wystawienia należy ustawić się na korygowanym dokumencie i dopisać korektę poprzez funkcję MODYFIKUJ - KORYGUJ. W celu wyfiltrowania dokumentów wewnętrznych, wystarczy zarówno w sprzedaży jak i w zakupach na poziomie SPRZEDAŻ - FILTR, ZAKUPY -FILTR w polu " rodzaj dokumentu" wybrać WEWNĘTRZNY.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa