BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2006 rok / wrzesień

Pytanie
Proszę o podanie schematu konfigurowania programu Buchalter-II w przypadku, kiedy do końca VII.2006 było 4 wspólników, a od VIII jest dwóch. Jesteśmy s.c., ryczałt.
Odpowiedz

Wystarczy, że wpisze Pan tym dwóch wspólnikom, którzy odeszli koniec udzialu na lipiec. Bedą się pojawiac na liście przy liczeniu Ryczałtu, ale nie będzie można im policzyć ryczałtu od sierpnia w dół - program zakomunikuje, że miesiąc rozrachunkowy jest poza zakresem. Dwóm wspólnikom, którzy zostali powinien Pan poprawić udziały i to wszystko. 
Po obliczeniu ryczałtu już dla dwóch wspólników prosze oczywiście sprawdzić recznie, czy wszystko jest ok.

 
Pytanie
Poraz pierwszy zatrudniam pracownika. Pracownik pracuje od 12 wrzesnia na pelnym etacie. Jak poprawnie wyliczyc place dla tak pracujacego pracownika czyli w przypadku gdy nie pracowal calego miesiaca? Co i jak wpisac w parametry palcowe w liczbie godzin i dni roboczych.
Odpowiedz

W parametrach płacowych wpisuje Pan dane dla całej firmy, a nie tylko jednego pracownika. Mógłby Pan ich mieć kilku. Więc tutaj wpisuje Pan tyle godzin i dni ile pracuje Pana firma. Natomiast jeśli chodzi o pracownika to powinien Pan wyliczyć składnik D11 wg wzoru:

wynagrodzenie : 30 x ilość dni przepracowanych w miesiącu

 
Pytanie
Dzień dobry. Jestem użytkownikiem programu ... , bardzo proszę o rozwiązanie następującego problemu. Spółka cywilna prowadzona była przez dwóch wspólników posiadających po 50% udziałów, rozliczających się 19% podatkiem liniowym. Od 1 maja do spółki został przyjęty trzeci wspólnik, który do 30 kwietnia prowadził działalność gospodarczą na własny rachunek. Problem polega na tym, że wprowadzono do Buchaltera dane wpólnika nowoprzyjętego, lecz po próbie utworzenia PIT-5 pojawił się komunikat "Błąd bazy zaliczek. Pobierz dane z archiwum". Posiadam dane dotyczące zaliczek, lecz w firmie prowadzonej na własne nazwisko nowo przyjętego wspólnika. Jak można rozwiązać problem z tworzeniem deklaracji PIT-5 dla tego wspólnika od miesiąca maja 2006r.
Odpowiedz
A jakim PITem rozlicza się ten nowy wspólnik, PIT-5 czy PIT-5 L ?
Czy dla dwóch pierwszych wspolników robił Pan już jakieś obliczenia PIT-5 L w tym katalogu ?
 
Pytanie
Nowy wspólnik rozlicza się PIT-5 (do kwietnia sporządzał w swojej firmie, natomiast od maja jako wspólnik s.c.) Pozostali dwaj wspólnicy mieli sporządzane deklaracje PIT-5L do kwietnia).
Odpowiedz
W momencie, gdy do firmy dochodzi wspólnik to tak jakby zaczynało się prowadzić nową działalność. Nie może Pan już tego robić w tym samym katalogu w Buchalterze. Przede wszystkich trzeba zamknąć poprzednią firmę (umówmy się, że tak to będziemy określać, mimo, że jest to cały czas ta sama firma), czyli pozakańczać księgowania do 30.04 w starym katalogu, zrobić remanent. Następnie:
- założyć w programie nowy katalog
- przekopiować pliki, które na załaczonym wykazie zaznaczyłam pogrubieniem. Być może część nie będzie Panu potrzebna, to proszę wybrać. Po wkopiowaniu plików trzeba usunąć wszystkie pliki z rozszerzeniem. MDX już z nowego katalogu.
- w nowym katalogu, w danych firmy nanieść potrzebne zmiany, dopisać wspólników "starych" oraz nowego. Nowego wspólnikowi ustawić początek okresu na 1 maja.
- w starym katalogu zrobić podsumowania w Księdze poszczególnych kolumn (przychody, koszty, inne, itd) od początku roku do 30.04
- przepisać je do Księgi w nowym katalogu jako jeden zapis z dniem 30.04.2006
- przeliczyć PIT-5 L dla "starych" wspólników za kwiecień, wprowadzić ręcznie na ich deklarację odprowadzone do tej pory składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenia społeczne
- ze starego katalogu zrobić eksport dokumentów z ewidencji sprzedaży oraz zakupów według daty VAT ustawiając tą datę od 01.05.2006 do dnia bieżącego i zaimportować te dokumenty w nowym katalogu.Ponieważ wspólnik prowadził własną działalność gospodarczą powinien Pan to wziąć po uwagę przy liczeniu PIT-5 dla tego wspólnika (ubezpieczenie zdrowotne, składki na ZUS).
Musi to Pan to robić ostrożnie, bo łatwo sie pogubić i dokładnie potem wszystko sprawdzić, zwłaszcza, że wiele kwot trzeba będzie nanieść ręcznie. Deklaracje PIT-5 za kwiecień policzone już w nowym katalogu trzeba też dokładnie sprawdzić.
Żeby usunąć błąd bazy zaliczek proszę wejść do podkatalogu tej firmy i usunąć dwa pliki:
b3zadc06.dbf
b3zadc06.mdx
Potem włączyć w programie serwis.
Po usunięciu błędu, zanim zacznie Pan cokolwiek robić proszę sporzadzić archiwum danych, ale na nowej pustej dyskietce.
 
Pytanie
Przy naliczaniu składki ZUS u jednego podatnika (tylko składka na ub.zdrowotne) program uparcie podaje podstawę naliczania skladki z marca br. mimo dokonanie zmian w parametrach płacowych i danych dla ZUS u wspólnika.U innych podatników zmiany następują automatycznie po wprowadzeniu zmian w parametrach płacowych.
Odpowiedz
Podstawy można wprowadzić w dwóch miejscach: w danych wspólnika i w parametrach płacowych. Jeśli podstawy mają być pobierane z danych wspólnika to pytanie (zaraz obok podstaw) "Czy minimalne składki na ZUS ?" musi być ustawione na TAK. Jesli jest ustawione NIE to program pobiera podstawy z parametrów płacowych. Prosze sprawdzić.
 
Pytanie
Urząd skarbowy nie chce przyjmować deklaracji VAT 7 z 8, twierdzi, że jest to stara wersja . ma być z 9.
Odpowiedz
Jeśli pracuje Pani na wersji 4.89 to prosze wejść do opcji podatków (PODATKI / OPCJE) i pytanie "Czy stary wzór deklaracji (8) ?" ustawić na NIE.
 
Pytanie
Po zainstalowaniu systemu windows 98 oraz programu buchalter II na nowym komputerze mam problemy z klawiaturą. W progamie buchalter litera y zamieniona jest z z, w innych miejscach są polskie znaki. W systemie windows mam ustawioną klawiaturę \"język: polski, układ polski programisty\".Inne kombinacje też nie poprawiają sytuacji. Będę wdzięczny za pomoc.
Odpowiedz

Polska wersja Windows 95/98 automatycznie instaluje dla DOS stronę kodową 852 (Latin 2) i sterownik do klawiatury, który może powodować kłopoty z wprowadzaniem polskich znaków. Dlatego jesli są problemy to proszę ustawić na TAK pytanie "Czy klawiatura według Latin 2". Jesli nadal będą problemy to proszę "zaremować" klawiaturę w pliku systemowym AUTOEXEC.BAT (domyślnie na dysku C:) czyli edytowac plik i przed linią:

keyb pl,,C:...

wpisać REM

REM keyb pl,,C:..

zapisać zmianę i zrestartować komputer.

 
Pytanie
JEST 3-WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI , JEDEN ZE WSPÓLNIKÓW OPŁACA SKŁADKI ZUS OD KWOTY 30% MINIMALNEGO WYNAGRODZENIA, ZOSTAŁ ZGŁOSZONY DO ZUS Z KODEM 057000 . JAK NALEŻY PRAWIDŁOWO DOPISAĆ JEGO KARTOTEKĘ ŻEBY PRAWIDŁOWO BYŁ OBLICZONY ZUS DLA WSZYSTKICH WSPÓLNIKÓW .
Odpowiedz
W danych wspólnika na drugiej stronie są podstawy do obliczenia składek ZUS oraz pytanie "Czy minimalne składki dla ZUS?". Oprócz tego w parametrach płacowych (KARTOTEKI / PŁACE / PARAMTERY / POMOCNICZE) również sa podstawy dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
Podstawy wpisane w parametrach płacowych sa globalne. Podstawy w danych wspólnika przeznaczone są tylko dla tego jednego wspólnika. O tym skąd program będzie pobierał podstawy decyduje właśnie pytanie "Czy minimalne składki na ZUS?". Jeśli jest ustawione na TAK to program pobeira standardowe, globalne odstawy z parametrów płacowych. Jeśli na NIE to program będzie pobeirał podstawy z danych wspólnika. W związku z tym może Pani dla tych dwóch wspólników ustawić parametr "czy minimalne... ?" na TAK , a dla tego jednego wspólnika na NIE i wpisać jego indywidualne podstawy w jego danych.
 
Pytanie
Czy istnieje mozliwosc zdalnego przenoszenia archiwum i danych pomiedzy zewnetrznym dyskiem USB a dyskiem twardym komputera ? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Odpowiedz
Tak, jest taka możliwość. Pendrive działa tak jak dysk, więc jeśli jest widoczny w systemie np. jako dysk G: to w opcjach głównych Buchaltera, w polu "katalog do archiwum" musi Pani zmienić dysk na G: (domyślnie jest na A: czyli dyskietkę) i zapisać archiwum. Jeśli program spyta o nazwę podkatalogu, w którym ma zapisać archiwum to trzeba podać dowolną ośmiocyfrową nazwę, bez polskich znaków i zanków specjalnych - program utworzy go na pendrivie.
 
Pytanie
proszę o informację, czy wersja programu Buchalter 4,89 zawiera w sobie funkcję liczenia wynagrodzenia za chorobę i zasiłków z okresu 12 miesięcy, czy należy to samemu gdzieś zmienić. Jesli tak, to gdzie?
Odpowiedz
Musi Pani wejść do danych pracownika na drugą stronę i w parametrze "Okres obliczeniowy podstawy wymiaru zasiłku" wpisać 12.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa