BUCHALTER II - program księgowy dla średnich firm Demo - program ksiegowy r2
Widok programu księgowego
 
  FAQ

SZUKAJ: 
 
 


Wszystkie pytania i odpowiedzi, prezentowane na tej stronie, pochodzą z korespondencji pocztą e-mail naszej firmy z użytkownikami programu Buchalter WIN. Wszystkie teksty zamieszczone są bez zmian, z zachowaniem oryginalnej pisowni. Usunięte zostały nazwiska, nazwy firm i adresy naszych korespondentów.

FAQ / Buchalter - 2008 rok / lipiec

Pytanie
Mam wersję 4.60 systemu Buchalter, który chodzi na systemie DOS,Windows 98. (...)Nie wiem z jakich przyczyn Buchalter 4.60 nie chodzi na XP. (...)Zaznaczam, że wersja 4.60 całkowicie mi odpowiada i nie potrzebuję wersji wyższej. Co zrobić aby ta wersja z kluczem obecnym chodziła na Widowsie XP.
Odpowiedz

W XP nie ma już oryginalnego kodu DOS'a, jest tylko emulator NTVDM.EXE, który nie zawsze dobrze obsługuje programy dosowe. O tyle o ile w przypadku nowszych wersji wszystko powinno działać dobrze (choć też nalezy przyjąć margines, że program nie będzie mógł pracować na danym stanowisku; systemu Windows XP nie zalecamy już do programu dosowego), tak w przypadku wersji sprzed ok 8 lat takiej możliwości nie ma, ponieważ ta wersja nie jest w ogóle przystosowana do pracy na takich systemach jak Windows XP, NT czy 2000.
Nie napisał Pan co dokładnie oznacza, że "Buchalter nie chodzi", czyli jakie są objawy, niemniej domyslam się, że po uruchomieniu jest albo czarny ekran albo czarny ekran z komunikatem "brak klucza identyfikacyjnego". Jeśli tak to można spróbować uruchomic program za pomocą programu pośredniczącego LPT2NT.EXE. Wysyłam go w osobnej wiadomości wraz z opisem użycia. Pośrednictwo tego programu może pomóc, ale nie musi i trzeba się z tym liczyć.
Proszę na razie spróbować uruchomić program przez LPT2NT.exe pamiętając o jego prawidłowym ustawieniu.
Pracując na nieaktualnej wersji, z dowolnego powodu, należy się liczyć z ograniczeniami.

 
Pytanie
zakupiliśmy u Państwa program Buchalter Win. Na obencna chwilę mamy ten program zainstalowany na dwóch komputerach. Komputery mają podpięte dwa klucze , pracują w sieci, (...) Dlaczego obie z koleżanka równoczesnie nie mozemy wystawiać Fv ?
Odpowiedz
Praca w sieci polega na tym, że program instalowany jest na jednym stanowisku, które zawiera również dane i ciągnięty jest w całości przez sieć (wraz z danymi) przez pozostałe stanowiska (które muszą mieć podpięte lokalnie tylko klucze). Kilka / kilkanaście osób w zależności od wydajności komputerów i sieci mogą w tym czasie wystawiac jednocześnie faktury.
Jeśli Użytkownik pracuje w sieci na dwóch osobnych stanowiskach (pojedyńczych), a nie stanowisku sieciowym to praca sieciowa też jest mozliwa, z tymże wtedy - tak jak u Pań - należy zainstalować na każdym stanowisku osobno program, podpiąć klucz, ustalić, na którym komputerze będą się znajdowały dane i udostepnić je sieciowo.
Panie muszą mieć sieć skonfigurowaną następująca:

- lokalna instalacja tej samej wersji na jednym i drugim stanowisku (czyli np. wersja 5.01 i na jednym komputerze i na drugim)- tylko na jednym z tych stanowisk powinny być dane (czyli na tzw. serwerze). Nazwijmy go stanowiskiem A. Na tym stanowisku nalezy udostepnić katalogu lub cały dysk, na którym znajdują się dane
- drugi komputer (stanowisko B) musi mieć zmapowany jeden ze swoich dysków tak, aby widział dysk z danymi Buchaltera na komputerze A
- na komputerze B należy wprowadzić w Buchaletrze w polu "nazwa katalogu" pełną ścieżkę do danych konkretnej firmy na komputerze AJeśli po wejściu do Buchaletra na komputerze A i na komputerze B np. przez inną osobę obie widzą te same dane to wszystko okej. Przy czym tylko komputer A ma te dane lokalnie na dysku, komputer B pracuje na tych danych przez sieć.

Konfiguracja sieci wymaga także sprawdzenia ustawień plików systemowych. Jeśli pracuja Panie na komputerach z Windows XP to w pliku config.nt w katalogu (domyślnie) C:\Windows\System32 należy ustawić wartość w polu "files=..." w przypadku komputera A ok. 150, w przypadku komputera B : 100. Na komputerach z zystemem Windows 95,98 jest to plik config.sys na dysku C:
Jeśli takiego pola nie ma lub nie będą Panie mogły sobie z tym poradzić to proszę o informację. Przy prawidłowo skonfigurowanej sieci nie ma możliwości, aby nie była mozliwa praca sieciowa.
Jedyne problemy jakie moga się pojawić to te np. przy zapisywaniu danych na komputerze B, jeśli np. dysk lul folder z danymi nie został udostepniony na pełnych prawach (zapis / odczyt). Wtedy oczywiście mogą pojawiać się błędy, bo użytkownik komputera B nie ma pewłnych praw do korzystania z plików. Konflikt może się tez pojawić wtedy, gdy jedna z osob modyfikuje fakture np. na komputerze B a druga w tym czasie np. na komputerze A również robi coś przy fakturach. Wtedy użytkownikowi komputera A może sie pojawić komunikat o oczekiwaniu na dostep do danych. Jest to spowodowane tym, że na czas modyfikacji danych przez użytkownika B inne działania na plikach, które on modyfikuje są zabronione. Choćby po to, żeby dwie osoby nie zmodyfikowały tego samego w różny sposób. Ale taka modyfikacja przy prawidłowym korzystaniu z programu nie trwa cały czas, zajmuje chwilę i zwykle nie stanowi większej przeszkody.
Proszę zatem napisać na czym dokładnie polega problem z pracą, który wystąpił u Pań. Jeśli jest jakis problem przy jednoczesnym wystawianiu faktur przez kilka osób to proszę napisać dokładnie jaki / jakie są objawy ? / komunikaty ? I opis faktury i pozycje wprowadzamy przed jej zapisaniem, nie ma więc mowy o modyfikacji dokumentu (co mogłoby drugiej osobie uniemożliwić pracę), ponieważ modyfikacja to poprawka już zapisanej faktury.
 


 
buchalter buchalter
stopka l program księgowy 2  

GRAF-SOFT
Al.Jerozolimskie 91
02-001 Warszawa